Mis läbib kolme veekogu, kestab 12 päeva ja kulgeb 500 kilomeetrit? Sisevete festival!

UUDISED

Kommenteeri
Neljas Sisevete festival, mis on osa Tartu 2024 kultuuripealinna põhiprogrammist, algab tänavu 29. juunil ja kestab 10. juulini. Festivali käigus seilab paadikolonn ligi 500 kilomeetrisel teekonnal mööda kolme veekogu – Peipsi järvel, Emajõel ja Võrtsjärvel – ning peatub rohkem kui 20 sadamas, kus ootab osalejaid ja külalisi igale sadamapiirkonnale omane kultuuriprogramm.

Festivalile on oodatud nii paadiomanikud, kes saavad kaasa teha sisevete seikluse, kui ka külalised, kes eelistavad nautida melu sadamates. Veesõidus osalejad saavad seejuures marsruudi ise paika panna – läbida võib kogu distantsi, liituda endale sobivast sadamast hiljem või lõpetada sõit vastupidiselt varem. Laevastiku eesotsas seilavad ajaloolised laevad – lodi Jõmmu ja kale Laura ning paatkonnaga liitumiseks saab end Sisevete festivali kodulehel registreerida juba täna.

Festivali käigus jääb teele 20 omanäolist sadamat ja randumiskohta, kus toimuvad iga peatuspaiga kultuuri au sisse tõstvad programmid. Näiteks saab tutvust teha kohalike pärimustega, kinnitada kõhtu kohapeal valminud hõrgutistega ning nautida elava muusika saatel looduse ilu, mida pakuvad Eesti suurimad siseveekogud.

Varasemalt festivali Peipsi osa läbi sõitnud ning Võrtsjärvel festivali juhtinud ajakirjanik ja humorist Gaute Kivistik tõdes, et Sisevete festival on just see, mida talv otsa oodata ja mis annab jõudu, et külm aega üle elada. „Ja ilma suuri sõnu tegemata – eks see on sedasorti asi, mis elu lõpuni ikka meelde jääb,“ meenutas Kivistik.

Sündmuse üks peakorraldajaid, MTÜ Peipsimaa Turismi tegevjuht Eveli Jürgenson ütles, et ehkki üritus kannab vetefestivali nime ja veealustel liikujad on väga oodatud, siis pääseb sadamatesse eelkõige maismaad pidi. „Soovime festivalile kaasata Peipsi ääres elavaid rikkaliku kultuuripärandiga kogukondi, et tõsta nende eripära au sisse. On ju ikkagi Euroopa kultuuripealinna aasta ning Euroopa ühe suurima järve ääres on seda kõike igati sümboolne tähistada,“ ütles Jürgenson.

Jõudes Peipsilt edasi Emajõele, ootab osalejaid ka teine Eesti siseveekogu suursündmus – Emajõe Festival, millega liituvad ka sisevete festivali osalejad. Pärast seda teeb paatkond enne Võrtsjärvele suundumist ka põike Elva jõele, et külastada Ulila sadamat.

Et Võrtsjärv on Peipsist omajagu väiksem, siis jõuab seal peatuda päeva jooksul mitmes sadamas. Nii saavad osalejad lisaks õhtusele meelelahutusele võtta osa ka näiteks päevastest õpitubadest Valma kalurikülas või Järvemuuseumis. Festivali korraldaja, Võrtsjärve Kalanduspiirkonna tegevjuhi Jaanika Kaljuvee sõnul on Sisevete festival kohalikele oluline, kuna annab hea võimaluse piirkonnale omaseid kalurikülasid ja väikesadamaid tutvustada. „Iga aastaga on nii külastajate kui ka paatide hulk kasvanud, mis kõneleb sellest, et küllap on sedasorti rändfestivali meie järvede kallastele ka vaja,“ lisas Kaljuvee.

Festivali täpsem ajakava koos laevastiku teekonnaga:

 • laupäev 29.06 – Vasknarva

 • pühapäev 30.06 – Mustvee

 • esmaspäev 01.07 – Varnja

 • teisipäev 02.07 – Mehikoorma

 • kolmapäev 03.07 – Räpina

 • neljapäev 04.07 – Piirissaar

 • reede 05.07 – Luunja

 • laupäev 06.07 – Emajõe festival – Ulila

 • pühapäev 07.07 – Ulila sadam – Jõesuu sadam – Oiu sadam – Ulge sadam

 • esmaspäev 08.07 – Ulge sadam – Valma sadam – Veldemani sadam

 • teisipäev 09.07 – Veldemani sadam – Kivilõppe kordon – Suislepa sadam – Pikasilla

 • kolmapäev 10.07 – Pikasilla sadam – Limnoloogia sadam – Linaski sadam

Sisevete festival on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist ning see toimub tänavu neljandat korda. Festivali laevatee on üks unikaalsemaid Eestis, kuna see on pikim laevatatav teekond meie siseveekogudel. Ühtlasi annab Sisevete festival osalejatele ainulaadse võimaluse näha, kui palju looduslikku mitmekesisust ja kultuurilist rikkust 500 kilomeetrisel teekonnal pakkuda on.

Lisa kommentaar

Email again: